W salonie groomerskim zadbają o każdy psi pazur


W pielęgnacji psa nie chodzi wyłącznie o to, żeby ładnie prezentował się na spacerach i był dumą dla właściciela. Wizyta u groomera ma także na celu zadbanie o wygodę i higienę psa, dlatego profesjonalna usługa obejmuje nie tylko same czynności związane z doprowadzeniem do porządku okrycia włosowego. To m.in. także zabiegi dotyczące psich pazurów.
 Obcinanie psich pazurów – dlaczego warto to robić w salonie groomerskim?

Zdarza się często, że próbujecie robić to samodzielnie. Mało tego, używacie do tego przyborów, które służą do pielęgnacji waszych paznokci. To spory błąd, bo struktura pazurów zwierzęcych, w tym również psich, jest zupełnie inna. Są po prostu o wiele twardsze i nieumiejętnym obcięciem można zrobić pupilowi krzywdę.
Zdecydowanie lepszym wyjściem jest wizyta u specjalisty, np. w naszym salonie pielęgnacji psów Sosnowiec. To gwarancja fachowego podejścia do psiaka, użycia profesjonalnych narzędzi oraz zabiegu wykonanego z dużą wprawą. Szybko, porządnie i bezboleśnie.

Jak często należy obcinać psie pazury u groomera?

To zależy. Głównie od tego, jak dużo pies spaceruje poza domem i na jakim podłożu. Zwierzak, który sporo biega po betonie, asfalcie czy bruku, szybciej zetrze pazury, wiec rzadziej zachodzi konieczność ich przycinania. Inaczej jest w przypadku psów o charakterze bardziej „salonowo - kanapowym”, które głównie przebywają w domu, przenoszone są w nosidełkach lub transporterach, a z podwórka uciekają zaraz po załatwieniu potrzeby fizjologicznej. Tu niewiele jest okazji do starcia pazurków, więc przeważnie trzeba o to zadbać przynajmniej raz w miesiącu.

Pamiętajcie, psy należą do grupy zwierząt palcochodnych, a to oznacza, że w pozycji stojącej powinny opierać się na łapach, a konkretnie na poduszkach. Absolutnie nie na pazurach. Jeśli więc słyszycie charakterystyczne stukanie po podłodze kiedy wasz pupil przechadza się po domu, to znak, że nadeszła już pora na wizytę w salonie pielęgnacji psów.  

Konsekwencje zaniedbanych psich pazurów

Choć sam pazur nieduży, to jednak gdy jest przerośnięty pojawiają się ogromne problemy. Kiedy pazury są zbyt długie, pies zaczyna odczuwać dyskomfort w czasie chodzenia czy biegania. Z czasem pojawia się ból, więc zwierzę unika wszelkich aktywności. Kolejny etap to wrastanie pazurów w opuszki, co sprawia, że pies zaczyna dziwnie, nienaturalnie stąpać, stawiając koślawo łapy. Długotrwałe poruszanie się zwierzęcia z takim problemem prowadzi do nieprawidłowej pracy mięśni, a co za tym idzie przeróżnych wykoślawień, zwyrodnień, kulawizny oraz uszkodzeń kości palców.

Jak widać, jest to element pielęgnacji psa, o którym nie można zapominać. Dlatego warto zapewnić swojemu pupilowi regularne wizyty u dobrego groomera, który z pewnością nie zapomni o fachowym przycięciu pazurów.

Komentarze