Pielęgnujemy psie uszy – w salonie groomerskim, a czasami samodzielnie



Czyszczenie psich uszu to niełatwy zabieg pielęgnacyjny. Większość psiaków tego nie lubi i broni się za wszelką cenę. Często też sam właściciel pupila nie wie, jak wykonać higienę psiego ucha skutecznie, a co najważniejsze, bezpiecznie. Tu potrzebna jest odpowiednia wiedza, a także umiejętne podejście do zwierzaka.


Nie wiesz, jak czyścić uszy psa? Zdaj się na groomera!

Wizyta w salonie groomerskim to okazja do kompleksowej pielęgnacji ukochanego czworonoga. Wybierając dobrego fachowca możesz mieć pewność, że zajmie się każdym centymetrem psiego ciała, w tym także uszami.
To szczególnie ważne w przypadku ras wyposażonych w długie, opadające uszy, które nie zapewniają odpowiedniej wentylacji. Oczywiście inne modele również wymagają zabiegów higienicznych, ale nie tak często jak urocze kłapołuchy. Dobry groomer wie, kiedy zabieg jest konieczny. Niezależnie od rasy i kształtu uszu, zadba o nie w odpowiedni sposób. Rozpozna także stan zapalny, który wyklucza czynności kosmetyczne, a wymaga już interwencji weterynarza.

Co możesz zrobić sam?

Wiadomo jednak, że do salonu groomerskiego nie biegamy z pupilem co dwa tygodnie, więc czasami trzeba czyszczenie uszu przeprowadzić samodzielnie, zwłaszcza, jeśli psina często hasa po ziemistym lub błotnistym podłożu. Jak rozpoznać, że pies wymaga takiego zabiegu i nie należy czekać na terminu wizyty w salonie pielęgnacji psów? Najczęstszą oznaką jest bardzo częste potrząsanie głową i uporczywa drapanie okolicy uszu.

W celu wykonania takiego zabiegu należy zaopatrzyć się najpierw w specjalny preparat do usuwania woskowiny. Znajdziecie go w każdym sklepie oferującym produkty do pielęgnacji zwierząt.

Kosmetyka psich uszu krok po kroku:
  • Przygotuj preparat, waciki, ręcznik papierowy.
  • Przygotuj psa. Nie należy go nagle napadać, tylko zacząć od zabawy, przytulania i zagadywania. Kiedy poczuje się miło i bezpiecznie, można delikatnie przystąpić do czyszczenia.
  • Zaaplikuj preparat, po czy wymasuj lekko okolice uszu, aby płyn mógł dostać się głębiej.
  • Nadmiar wytrzyj ręcznikiem, a resztę specyfiku i rozpuszczoną woskowinę pies wytrząśnie sam.
  • Delikatnie przetrzyj wacikiem dostępną część ucha i usuń widoczne zabrudzenia.  

Pamiętaj, do higieny psich uszu nie wolno używać popularnych patyczków z wacikami czy własnoręcznie skręconych chusteczek. Po prostu niczego nie należy tam wpychać, bo dzięki takim błędom może dojść do bolesnej infekcji i konieczna będzie interwencja weterynarza. Nie używamy także zwyklej wody ani preparatów na bazie alkoholu. Jeśli nie wiesz, w jakie akcesoria i preparaty musisz się zaopatrzyć, zapytaj o radę swojego groomera na najbliższej wizycie.

Komentarze