Kim tak naprawdę jest groomer?



Tak to już jest, że do naszego ojczystego języka co rusz trafiają jakieś zapożyczenia z angielskiego. Jednym z takich modnych, obco brzmiących określeń jest z pewnością groomer. Większość posiadaczy psów już je zna, ale my chcemy wam przybliżyć tą nazwę na tyle, żebyście wiedzieli, co dokładnie oznacza. Wtedy przekonacie się, że warto odwiedzić z psiakiem dobry salon groomerski.

Groomer – znaczenie słowa

Sama nazwa pochodzi oczywiście z języka angielskiego. Czasownik groom oznacza pielęgnować i to właśnie od niego pochodzi określenie groomer. Zostało przysposobione w do nazwania zawodu polegającego na pielęgnacji zwierząt. Z czasem okazało się w praktyce, że w głównej mierze nazwa stosowana jest w stosunku do dawnych fryzjerów dla psów i ewentualnie kotów.

Fryzjer dla psów a groomer – czym oni się różnią?

Jedni uważają, że nazwy te można stosować zamiennie i w potocznym języku często tak bywa. Z pewnością osoby starsze, które nie poddają się tej swoistej „amerykanizacji” naszego języka będą póki co stosować pierwotną nazwę, czyli psi fryzjer, albo fryzjer dla psów. Jednak młodsze roczniki łatwo przestawiają się na nowinki, także te językowe. Dzięki temu określenie groomer rośnie w siłę i staje się coraz bardziej popularne.

Tak naprawdę różnica polega nie tylko na nazwie, ponieważ salon groomerski oferuje szerszy wachlarz usług. Wcześniej od fryzjera dla psów można było oczekiwać jedynie skrócenia sierści, trymowania, golenia lub innych technik fryzjerskich. Często odbywało się to bez wcześniejszej kąpieli, nie mówiąc już o dodatkowych zabiegach.

Dziś w salonie pielęgnacji psów Sosnowiec, w którym pracuje fachowy groomer po odpowiednim kursie zawodowym, można liczyć na kompleksową pielęgnację swojego pupila. Zostanie wykąpany z użyciem profesjonalnych szamponów, a jego sierść zostanie odżywiona specjalnymi kosmetykami. Potem, zależnie od rodzaju okrywy włosowej, rasy czy pory roku, psiak zyska odpowiednią „fryzurę”. Dobry groomer potrafi dobrać właściwe narzędzia i techniki do danego osobnika, a trzeba przyznać, że możliwości jest sporo. Zajmie się także czyszczeniem uszu, usunie insekty, przytnie pazurki. Mało tego, coraz częściej zdarza się, że właściciele psów chcą wystylizować swojego pupila nieco bardziej oryginalnie. Groomerzy szkolą się więc coraz częściej w zakresie technik farbowania, golenia wzorków na sierści i innych nietypowych usług.

Oprócz tych wszystkich zalet, groomer to także człowiek, który ma wiedzę na temat psiej psychiki i wie, jak radzić sobie z przeróżnymi zachowaniami waszych pupili. Stara się minimalizować stres związany z wizytą zwierzaka w salonie groomerskim i sprawić, żeby to miejsce kojarzył pozytywnie. Jeśli więc chcecie, żeby wasza psia pociecha była właściwie wypielęgnowana, a do tego maksymalnie zrelaksowana, poszukajcie prawdziwego groomera w swojej okolicy, wpisując do wyszukiwarki np. wyrażenie „salon pielęgnacji psów sosnowiec”.